Areálová síť D-Link ve Vědeckotechnickém parku CAVD

Vědeckotechnický park Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš (CAVD) poskytuje zázemí inovativním firmám, vysokoškolským a výzkumným ústavům. Areálová síť parku postavená na přepínačích D-Link řady DGS-1510 poskytuje více než 500 přípojných míst. Provoz sítě je stabilní a bez výpadků.

703
0
SDÍLET

Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš (CAVD) podporuje nově vznikající projekty, inovace a nová technologická řešení a jejich transfer do praxe. Poskytuje zázemí, moderně vybavené laboratoře, školící, kancelářské a výrobní prostory, technologické zajištění a podporu začínajícím i déle podnikajícím subjektům, které chtějí uplatňovat nejnovější vědecké poznatky a technologie, jež mají šanci uspět na domácím i světovém trhu. Partnerskou strukturu vědeckotechnického parku CAVD tvoří více než 50 podniků a organizací a 14 vysokých škol, fakult a výzkumných ústavů z ČR.

Síť pro více než 500 uživatelů

Počítačová síť je velmi důležitou součástí každého výzkumného centra. Přístup k internetu, vzájemná komunikace uživatelů, sdílení dat a provoz serverových aplikací jsou nedílnou součástí každodenní práce vědců i výzkumníků. Rychlá síť a spolehlivý provoz bez výpadku se pokládají za samozřejmost. V průběhu první etapy vědeckotechnického parku bylo pro čtyři budovy navrženo více než 500 přípojných míst. Bylo nutné zajistit jejich vzájemné propojení, přístup k serverům a do internetu. Vzhledem k využití areálu různými subjekty a institucemi, jejichž skladba se v průběhu času mění, bylo při návrhu aktivní síťové infrastruktury potřeba zohlednit také její škálovatelnost, flexibilitu a jednoduchou správu.

Rychlost, dostupnost a jednoduchá správa

Pro aktivní část síťové infrastruktury byly zvoleny přepínače řady DGS-1510 firmy D-Link, kdy čtyři 48-portové switche DGS-1510-52 jsou zapojené v hlavních rozvaděčích a dalších 16 switchů DGS-1510-28 a DGS-1510-20 je umístěno v podružných rozvaděčích, zapojeno v hvězdicové topologii. Tyto gigabitové přepínače mají 10G SFP+ porty, které se využívají pro optický uplink nebo pro HW stohování (stacking).  Přepínače umístěné v různých budovách jsou propojeny optickými vlákny na rychlosti 10 Gb/s pomocí SFP+ transceiverů. Pro připojení serverů k rozvaděči jsou použity propojovací 10G SFP+ kabely typu Twinax / Direct Attach Cable (DAC). HW stohování umožňuje propojit až šest přepínačů, které se chovají a konfigurují jako jeden logický celek, obdobně jako karty do šasi přepínače. Navíc je možné přidávat nebo odebírat přepínače ze stohu bez výpadku ostatních přepínačů. Stoh lze vytvořit i přes optické linky, tzn. fyzicky mohou být přepínače jednoho stohu umístěné v různých rozvaděčích i budovách. Servery jsou redundantně připojeny na různé přepínače ve stohu, kdy všechny linky jsou aktivní.

U přepínačů DGS-1510 se kromě komplexní „Enterprise“ sady L2 funkcí využívá také statický routing pro směrování mezi různými podsítěmi a virtuálními sítěmi VLAN. Není proto nutné routing provádět jen na hraničním routeru, který by tak byl zbytečně přetěžován.

Správa přepínačů DGS-1510 je z vestavěného webového rozhraní, pomocí SNMP příkazů nebo standardizovanými CLI příkazy přes sériovou konzoli či Telnet. Změny v síti tak lze provést centrálně nebo vzdáleně, rychle a intuitivně.

Implementace

Dodavatelem prvků byla vybraná společnost GraphTech, která je autorizovaným prodejcem produktů D-Link již řadu let. GraphTech jako systémový integrátor proškolený a certifikovaný výrobcem D-Link, provedl nejen dodávku, ale také kompletní instalaci a konfiguraci celé sítě. Nadále poskytuje uživateli technickou podporu a asistenci při řešení změn v síti. „Díky dobrým zkušenostem a velmi zajímavému poměru cena/výkon nasazujeme produkty D-Link opakovaně do různých firemních projektů a aplikací,“ řekl Pavel Skala, obchodní ředitel společnosti GraphTech. A dodává: „Jako poskytovatel internetu a IP televize používáme přepínače D-Link i ve vlastní síti. Proto u nich máme dlouhodobě ověřený výkon, spolehlivost a stabilitu“.

Zkušenosti z provozu

Areálová počítačová síť CAVD je v provozu od roku 2016. Je k dispozici desítkám partnerských subjektů, které vědeckotechnický park používají jako své zázemí. Síť slouží i návštěvníkům a hostům, kteří se zde setkávají na nejrůznějších školeních, konferencích, workshopech a výstavách. „Provoz sítě je pro nás klíčový, proto máme hlavní prvky pokryté službou D-Link Assist Service pro garantovanou výměnu vadného HW následující den,“ uvedl Lumír Žila, jednatel společnosti  CAVD. „Během dosavadního dvouletého provozu jsme ale nezaznamenali žádné výpadky nebo potíže v síti. Použité řešení splňuje naše potřeby a požadavky. S přepínači D-Link jsme plně spokojeni.“

Fakta o případové studii:

Jméno klienta: Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš (CAVD)

Hlavní požadavky:
–              areálová síť pro cca 500 uživatelů;
–              optická 10GbE páteřní síť;
–              připojení serverů rychlostí 10Gb/s;
–              provoz multimediálních služeb (VoIP, video);
–              rozdělení do podsítí a VLAN;
–              podpora IPv4 i IPv6 protokolů;
–              jednoduchá a intuitivní správa sítě;
–              spolehlivost a vysoká dostupnost sítě;
–              přijatelný poměr cena/výkon.

Řešení:
–              L2/L3 managed switch D-Link DGS-1510-52 (4ks);
–              L2/L3 managed switch D-Link DGS-1510-28 (4ks);
–              L2/L3 managed switch D-Link DGS-1510-20 (12ks);
–              služby D-Link Assist Service (DAS);
–              10G SFP+ optické transceivery;
–              DAC kabely 10G SFP+ (Direct Attach Cable).

Parametry dodaného řešení:
–              gigabitové přepínače s 10G SFP+ uplink porty;
–              komplexní management (web, konzole, Telnet, SNMP);
–              pokročilá sada L2 funkcí, funkce pro zajištění kvality služeb (QoS) a bezpečnosti sítě;
–              statický routing pro směrování mezi podsítěmi;
–              HW stohování přepínačů (až 6 jednotek) pro vytvoření logického celku.

Hlavní přínosy řešení:
–              jednotná správa sítě;
–              vysoká propustnost sítě;
–              stabilita sítě bez výpadků;
–              komplexní sada Enterprise funkcí;
–              omezená doživotní záruka na HW;
–              SLA pro výměnu následující pracovní den (NBD) pomocí služby DAS.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář.
Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.