Tiskové kazety patří do „starého železa“

Již pár let se na trhu s multifunkcemi objevují tiskárny s velkokapacitními nádržkami. Už však nejde jen o výdobytek jediného výrobce, ale pomalu se zdá, že se bude trh ubírat právě tímto směrem. Přitom ještě nedávno se zvažovalo, jaké tiskárny jsou pro kanceláře výhodnější, zda laserové nebo inkoustové. Podle řady odborníků je už laser za zenitem a teď nás čeká příchod doby inkoustové.

540
0
SDÍLET

Ještě začátkem loňského roku se zdálo, že cestou domácích multifunkcí s doplnitelnými nádržkami na inkoust se vydají pouze společnosti Brother a Epson. Nyní však můžeme mluvit o rovnoměrném zastoupení na trhu, protože se přidaly i další konkurenční společnosti zabývající se výrobou inkoustových tiskáren – Canon a HP. A není divu, vždyť se náklady na vytištění barevné stránky smrštily z jednotek korun na jednotky haléřů.

Nejde jen o český trh, na kterém by se měla odehrávat pomyslná revoluce tiskových řešení, ale o celý svět. Nasvědčují tomu i údaje společnosti IDC z průzkumu Čtvrté čtvrtletí 2017 a tiskový trh ve střední a východní Evropě: Inkoust vrací úder na straně 39, kde se dočteme, že tiskárny s doplnitelnými nádržkami na inkoust zaujaly v závěrečném čtvrtletí roku 2017 17% podíl českého trhu inkoustových tiskáren a obdobně tomu bylo i ve zbytku střední a východní Evropy (Polsko – 15,4 %, Rusko – 39 % a celý region CEE – 30 %).

S pořízením tohoto typu tiskáren se pojí vyšší náklady, protože výrobci musejí nějakým způsobem kompenzovat potenciální ztráty, které utrpí zredukováním přísunu zisků z prodeje tiskových kazet. Není divu, vždyť jde o rapidní zlepšení – původní systém totiž pracoval s cartridgemi, které měly kapacitu v řádech jednotek mililitrů. U tiskáren s inkoustovými nádržkami můžeme doplnit inkoust v řádech desítek mililitrů, přičemž cena nádob s inkousty představuje přibližně polovinu ceny jednotlivých kazet (individuálně dle výrobce). Výsledný efekt si můžeme ukázat například na tiskárnách Epson Expression Home XP-342 (s kazetami) a Epson EcoTank ITS L3050 (s nádržkovým systémem). Pokud bychom koupili inkoust pro oba typy tiskáren, dojdeme k následujícím údajům:

  • černá kazeta standardní velikost – objem 5,3 ml, k potištění 175 stran, cena cca 289 korun;
  • černá kazeta XL – objem 11,3 ml, k potištění 470 stran, cena cca 559 korun;
  • lahvička s černým inkoustem pro nádržkový systém – objem 70 ml, k potištění až 13 000 stran, cena cca 149 korun.

Celkové náklady tak mohou jako v tomto názorném příkladu výrazně poklesnout z 1,2 (1,6) korun/strana na 0,01 korun/strana. Samozřejmě musíme vzít v potaz i kvalitu tisku a celkovou cenu tiskárny, která je v tomto případě přibližně třikrát vyšší u tiskárny s doplnitelnými nádržkami. Pořizovací cena je sice výrazně vyšší, ale náklady na tisk se mohou snížit až o 90 %.

Jak to funguje?

Díky integrovaným vysokokapacitním nádržkám na inkoust je do tiskárny dodáván inkoust nepřetržitě. Není třeba měnit žádné inkoustové kazety. Stačí doplnit nádržky lahvičkami na inkoust a pokračovat v tisku. Tisk je mnohem praktičtější, protože uživatelé mohou získat velké množství inkoustu a také lepší přidanou hodnotu.

Bez starostí

Speciální inkoustové nádržky jsou plně integrovanou součástí tiskáren, takže si můžete užívat spolehlivého barevného tisku bez nepořádku a bez problémů, které často doprovázejí neoriginální systémy doplňování a systémy inkoustových nádržek od odlišných výrobců, než má tiskárna. Navíc po doplnění nádržek může uživatel jednoduše lahev vyhodit do tříděného odpadu a nemusí se starat o její správnou likvidaci, jako tomu bylo u kazet.

Vyplatí se?

V článku jsme si shrnuli jasná pro i proti. Víme, že jsou tiskárny s velkokapacitními nádržkami jasně výhodné dle nákladů na tisk strany a jasně nevýhodné po stránce nákupu zařízení. Pokud byste zvažovali nákup tiskáren tohoto typu, je důležité si spočítat, zda se vám jejich pořízení vyplatí. Vyplatit se nemusí v oblastech, kde se tiskne pouze zřídka. Na vytištění několika listů papíru týdně opravdu není zapotřebí zařízení pro velkokapacitní tisk, i když má minimální náklady na stranu. Využití si však tyto stroje najdou ve školství (například pro tisk pracovních listů pro žáky), ve státní správě pro administrativní účely, ale i v grafických studiích pro tisk pozvánek na akce apod. Nesmíme ale zapomenout ani na fakt, že jde o inkoustové tiskárny, u nichž by mohlo eventuálně docházet k zasychání inkoustu, který se nepoužívá.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář.
Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.