LCD monitory, které myslí na vaše zdraví i peněženku

Profesionální kancelářské monitory EIZO řady FlexScan tvoří jádro portfolia výrobků značky EIZO. Díky inovačním funkcím EcoView tyto pracovní LCD panely zcela automaticky snižují náklady na energii a díky výtečné ergonomii šetří také vaše zdraví. Monitory jsou spojením ergonomie a hospodárnosti s výtečnou kvalitou obrazu a dlouhou životností, jež je podtržena pětiletou zárukou.

622
0
SDÍLET

V dnešní době je práce čím dál více závislá na použití obrazovek. Sotva které pracoviště se bez nich dnes obejde. Trávení dne u psacího stolu bez pohybu unavuje nejen hlavu, ale i svalstvo. Je-li však pracoviště navíc nesprávně uspořádané, a znemožňuje tak pohodlné usazení, může dojít k přetěžování zad. Pokud je navíc nevhodně vybrán a nastaven i monitor, dochází i k přetěžování očí. Ergonomicky uspořádané pracoviště však takovému přetěžování předchází.

Modely značky EIZO se pomocí promyšlených funkcí postarají o to, aby se vaše oči při práci neunavovaly tak rychle. Díky antireflexní ploše, obrazu bez blikání a automatickému nastavení jasu obrazovky a řadě dalších vylepšení je práce na monitoru mnohem příjemnější. Pomáhá také nastavitelný stojan, který skýtá řadu možných nastavení výšky, sklonu a rotace panelu. Obrazovku si můžete nastavit zcela podle vlastní volby, a najít tak nejpohodlnější polohu pro oči a krk.

Šetřete svůj zrak

Rozlišení

Rozlišení, které se často považuje za hlavní vlastnost monitoru, hraje v klasickém kancelářském prostředí spíše podružnou roli. Přestože přicházejí monitory se stále vyšším rozlišením (např. 4K UHD), na pracovištích nejsou tolik potřebné. Je nutno poznamenat, že vyšší rozlišení znamená menší obraz, jehož prohlížení může být někdy náročnější nebo si vyžádá výraznější zvětšení či škálování. Vyšší rozlišení jsou zajímavá, má-li být skutečně zobrazeno více informací bez ohledu na velikost zobrazení. Rozlišení WQHD se používá zejména u monitorů od velikosti 27 palců. Pro dojem ostrosti zobrazení na určitém monitoru je obecně nejdůležitější hodnotou jeho pixelová hustota, tj. množství pixelů na plochu. Je-li umístěno výrazné množství pixelů na malé ploše (např. na obrazovce smartphonu), nemá již lidské oko dostatečnou rozlišovací schopnost k tomu, aby rozpoznalo jednotlivé body obrazu. Výsledný obraz pak vnímáme jako „ostrý jako břitva“.

Jas

Jasná obrazovka na první pohled působí jako průzračná a dobře čitelná. Nicméně obrazovka s přílišným jasem je hlavní příčinou únavy očí. I příliš tmavá obrazovka však oči unavuje, protože je hůře čitelná. Kancelářské monitory EIZO jsou vybaveny snímačem okolního světla Auto EcoView. Tato funkce zajišťuje, aby obrazovka nebyla ani příliš jasná, ani příliš tmavá. Jas monitoru se automaticky přizpůsobuje. Zmírňuje se tak únava očí způsobovaná dlouhými hodinami práce u obrazovky.

I poměr úrovní jasu na pracovišti je velmi důležitý. Pokud se pohledem přejíždí mezi dvěma body, měly by být tyto body umístěny co nejblíže k sobě a zároveň, je-li to možné, ve stejné pozorovací vzdálenosti. Dva monitory umístěné vedle sebe by proto v ideálním případě měly být téhož typu a měly by též být sladěny, pokud jde o nastavení jasu, kontrastu a teploty barev. Měly by být postaveny těsně vedle sebe, ideálně by měly mít tenký rámeček.

Také papírová předloha by měla být umístěna co nejblíže k obrazovce. I zde je možné k zachování totožné pozorovací vzdálenosti použít vhodné držáky. Užitečnou pomůckou je často také stolní lampička, která lépe osvětlí písemný podklad a umožní přizpůsobení jasu obrazovky.

Snížení podílu modrého světla

Podle vědeckých poznatků modré světlo, které po západu slunce vychází z elektrických zařízení, snižuje kvalitu našeho spánku. Použitím automatického řízení jasu, který zajišťuje funkce Auto EcoView, ve spojení s režimem papíru „Paper mode“, jenž upravuje barevnou teplotu obrazovky tak, aby obraz působil dojmem skutečného papíru, EIZO zmírnilo unavující účinek modrého světla a dosáhlo příjemnějšího pocitu při sledování obrazovky. Žádoucí vedlejší účinek: nižší jas obrazovky vede ke snížení celkové spotřeby energie.

Roku 2014 byly kancelářské monitory doplněny o funkci „Circadian Dimming“ (cirkadiální ztlumování). Tato funkce řídí průběh barevné teploty monitoru v průběhu dne. V podvečer se teplota barev snižuje. Monitor poté vydává méně modrého světla.

Chvění obrazovky

S rozšířením podsvícení LED si stále více uživatelů stěžuje na únavu očí v důsledku chvění obrazu. Někteří citliví uživatelé vnímají velmi rychlé blikání podsvícení LED jako chvění. Nepříznivé účinky se mohou projevovat samozřejmě i u uživatelů, kteří chvění obrazu sami nevnímají. EIZO využívá kombinaci různých technologií regulace jasu k potlačení blikání (FlickerFree). Díky této hybridní technologii uživatelé nezaznamenají poblikávání ani při nízkých úrovních jasu.

Antireflexní povrch: více obrazu, méně odrazů

Zásadní je také antireflexní schopnost displeje, která významně omezuje rušivé odrazy na ploše obrazovky. Díky minimalizaci odráženého světla rozptylováním odrazů antireflexní povrch účinně přispívá k ochraně před přetěžováním zraku. Únava očí se snižuje a uživatel může před monitorem sedět zcela uvolněně bez potřeby vyhýbat se optickým odrazům.

Šetřete svou peněženku

Monitory EIZO jsou opatřeny řadou funkcí, jež dlouhodobě vedou ke snižování nákladů. Senzor přítomnosti označovaný jako EcoView-Sense obrazovku samočinně přepíná do úsporného režimu, když uživatel opustí své pracoviště. Při jeho návratu senzor monitor zase zapne. Reaguje přitom jak na pohyby, tak na tělesné teplo.

Až 30 % energie lze ušetřit díky funkci EcoView-Optimizer, která pro tmavé obrazy automaticky snižuje intenzitu podsvícení. Zároveň se zesiluje signál a upravují hodnoty barevných odstínů. Účinek – při nižší spotřebě se zobrazuje obraz obvyklé kvality.

Nulová spotřeba díky síťovému vypínači. Monitory jsou vybaveny zabudovaným mechanickým síťovým vypínačem, což je velmi praktické a hospodárné. Vypne-li se monitor síťovým vypínačem, nespotřebovává vůbec žádnou elektřinu. V pohotovostním režimu Stand-by dosahuje spotřeba nejvýše 0,30 W.

Aby Vás záda nebolela

Obecně platí, že by monitor měl být umístěn tak, aby horní hrana obrazovky nebyla nad úrovní očí. Výrazně nižší umístění v podhledu, tj. s pohledem dolů, vyhovuje fyziologickému mechanismu zaostření zraku nablízko, a tím podporuje spolehlivé vidění zblízka. Další výhodou nízké polohy obrazovky je fakt, že při pohledu směrem dolů oční víčko překrývá větší část oka, a tím brání vysychání rohovky. V zájmu prevence nepohodlného držení hlavy a těla je rovněž zapotřebí zajistit správnou polohu obrazovky na pracovní ploše. Optimální umístění monitoru je ve vzdálenosti nejméně 50 cm od obličeje v ose zorného pole pracovníka.

Monitory EIZO jsou vybaveny stojany FlexStand, které poskytují široké možnosti nastavení polohy: naklánění, otáčení či změnu výšky. Díky velkému rozsahu a snadným změnám poloh se jednoduše přizpůsobí jakémukoliv prostředí.

Monitor je centrálním prvkem počítačového pracoviště. Rozhodujícím požadavkem pro práci na obrazovce je dobrá čitelnost a zřetelnost zobrazovaného obsahu bez potřeby změny pohodlné tělesné polohy uživatele. Kancelářské monitory EIZO poskytují vynikající kvalitu obrazu, životnost a inovaci, a splňují tak nároky každého uživatele.