Intel kupuje Mobileye za 15,3 miliardy dolarů

Americký výrobce čipů Intel kupuje izraelskou firmu zabývající se technologií autonomního řízení aut Mobileye. Částka 15,3 miliardy dolarů, kterou Intel investuje, představuje největší akvizici izraelské high-tech společnosti, která kdy proběhla.

959
0
SDÍLET

Intel očekává, že by se obchod mohl uskutečnit během příštích devíti měsíců. Obě společnosti už nějakou dobu spolupracují i s německou automobilkou BMW na projektu, který v druhé půlce letošního roku na silnice přinese flotilu 40 autonomních testovacích vozidel.

Dlouhou dobu Mobileye využíval čipy od francouzsko-italského výrobce STMicroelestronics. Ty pak spolu se svými systémy asistence řízení prodával automobilkám z celého světa. Nicméně pro spolupráci s BMW začal Mobileye využívat páté generace čipů od Intelu, které byly vyráběny pro použití v plně autonomních automobilech. Světlo světa by měly spatřit v roce 2021.

Intel nejen rozšiřuje své pole působnosti o dodávání systémů řízení vozidel, ale po ekonomické stránce do společnosti zahrne ziskovou firmu. V loňském roce Mobileye, zaměstnávající 600 lidí, vykázalo čistý zisk 173,3 milionu dolarů.