Bezklíčové technologie nahrazují klasické zámky

Přístupové systémy do kancelářských budov začínají procházet přirozenou generační výměnou. Shodují se na tom zámečníci i firmy vyrábějící zámková řešení. Podle odborníků se stále častěji se prosazují digitální bezklíčové technologie, které postupně nahrazují klasické mechanické zámky. Dveře do kanceláře či ordinace se otvírají například kartou, čtečkou otisků prstů nebo mobilem, jako ovládací prvek slouží také speciální bezpečnostní klika s funkcí kódování vstupu.

1466
0
SDÍLET

Segment elektronických zámků a přístupových systémů celosvětové roste každým rokem zhruba o pět procent. Česko tento trend kopíruje a patří v tomto smyslu k progresivním zemím. „Zatímco nyní tvoří digitální přístupové systémy 15% podíl z celkového obratu, v roce 2018 budeme pravděpodobně atakovat hranici 25 %. Digitální technologie zastupují například chytré zámky ENTR, kterým patří více jak polovina trhu s rezidenční výstavbou. Druhou nejrychleji rostoucí oblastí jsou kancelářské a zdravotnické budovy,“ uvedl Jan Pospíchal ze společnosti Mul-T-Lock, která vyvíjí a dodává na trh elektro-mechanická zámková řešení pro koncové uživatele, developery a další obchodní partnery.

Zámečníci potvrzují generační výměnu

Generační výměnu klasických zámků potvrdil také Ladislav Kratochvil z Asociace zámkových a klíčových služeb České republiky: „Trend elektronizace zámků posiluje. Každý, kdo dělá systémy generálního klíče, bude v nejbližších letech vyrábět elektronické přístupové systémy, nebo to už dělá. Pokud by se nepřizpůsobil, ztratí velkou část potenciálních zákazníků. Mluvím o tzv. hybridních zámečnictvích, která již implementovala do svého portfolia přístupové systémy, elektronická kukátka, kódovací kliky.“

Benefity nových přístupových systémů

Mnoho lidí má zažitou představu, že digitální přístupové systémy jsou příliš složité a vyžadují profesionální bezpečnostní službu potřebnou k jejich instalaci i údržbě. To už dnes ale neplatí. „Přístupový systém s technologií SMARTair může být namontován přímo na stávající mechanické zámky – není nutné žádné napojování – pracuje s kartami a nabízí mnohé chytré funkce včetně správy oprávnění, časových plánů, záznamů událostí, okamžitého zrušení platnosti ztracené nebo odcizené karty a dalších. Protipólem tohoto jednoduchého systému jsou pak složitější, inteligentní systémy řízené pomocí Wireless, které dokáží přístupová práva přidělovat nebo zakazovat pomocí internetu,“ doplnil Jan Pospíchal ze společnosti Mul-T-Lock.