Boti, kteří škodí: Umíte je rozpoznat?

Automatizované nástroje je něco, s čím se setkáváme v online prostředí dnes a denně. Výjimkou nejsou ani boti, které dnes využívá pro rychlejší interní procesy téměř každý podnik. Dobrou pověst botů však doprovází i jistá rizika – řeč je o škodlivých botech, jež mohou způsobit vaší síti či webu velkou újmu. Víte, jak je rozpoznat a jak se proti nim bránit?

586
0
SDÍLET

Lidé neustále hledají nové způsoby, jak si zjednodušit práci a zrychlit stereotypní pracovní úkony. Není proto náhodou, že jedním z nejoblíbenějších nástrojů jsou boti, jejichž potenciál lze snadno využít v zákaznickém servisu, HR, marketingu a mnoha dalších sférách. Víte ale, s kým máte tu čest?

Kdo je bot a v čem je jeho přínos?

Bot je v podstatě software, který vykonává za další uživatele rutinní a opakující se činnost. V dnešní době se nejčastěji můžeme setkat zejména s chatboty, které mohou usnadňovat komunikaci v případě výše zmíněného zákaznického servisu nebo na sociálních sítích. Mimo to můžeme narazit i na dalšími boty, a to včetně takzvaných pavouků, kteří procházejí různé weby a sbírají důležité informace pro vyhledávače.

Ne každý bot je užitečný aneb když malware boty útočí

Online prostředí, ve kterém se chatboti často nachází, může být zdrojem výhod, ale zároveň rizik. Není proto náhodou, že se čím dál více můžeme setkat se škodlivými boty, kteří dokážou na webu způsobit nemalé potíže – jsou schopni provádět DDoS útoky, ovlivňovat statistiky, spamovat, rozesílat malwary, dokonce krást a zneužít firemní data. 

O aktuálnost situace svědčí průzkumu Bad Bot Report odkazující na to, že v roce 2018 malware boty vygenerovali až 20,4 % webového provozu. Při podrobné analýze bylo zjištěno, že necelých 30 % z nich tvořily pouze jednoduché skripty. Nicméně u více než 70 % šlo o pokročilé boty, kteří byly schopni simulovat chování uživatele či měnit IP adresu.

Jak se šíří boti?

Pravdou je, že dostat se k škodlivému botu není vůbec těžké. Vzhledem k jejich rostoucímu počtu na ně můžete v podstatě narazit na každém rohu – stačí omylem stáhnout nakažený soubor, kliknout na odkaz v e-mailu od neznámého odesílatele nebo vstoupit na podvržený web.

Výhoda škodlivých botů je to, že dokážou být velice nenápadní. Jejich tvůrci neustále pracují na důmyslnějších a sofistikovanějších řešení, díky kterým oběti malwaru nemohou tuto chybu často vůbec objevit. Přesto existují některá univerzální poznávací znamení, které vám přítomnost škodlivého botu potvrdí. Například se můžete setkat s tím, že vaši známí či kolegové z listu kontaktů obdrží zprávy či přílohy, které jste jim neposlali. Druhým příkladem může být celková změna v nastavení programů v počítači nebo jejich zpomalení.

Zbraní proti malwaru je antivir a pravidelné zálohování

Prevence je velmi jednoduchá a spočívá v kvalitním antivirovém programu, který dokáže špatné boty včas identifikovat a hrozbu zlikvidovat dříve než stačí nadělat škodu. Není proto od věci antivir pravidelně aktualizovat a dopřát si prvotřídní ochranu.

Další neméně podstatným aspektem je pravidelné zálohování. Díky tomu budete mít jistotu, že vaše data zůstanou v bezpečí, a to i v případě, že budou napadeny. V dnešní digitální době je potřeba se chránit, co nejlépe to jde. Na pozoru se musíme mít nejen před viry létajícími v online prostředí, ale také boty, kteří dokážou způsobit nemalé problémy. Nepodceňujte ochranu vašeho počítače.

Autor textu: Petra Pruden