Průzkum ukázal, že polovina Čechů nebere kyberbezpečnost vážně

S rozkvětem virtuálního prostoru a digitálních bankovních produktů roste i počet trestné činnosti na síti, které napomáhají i nedostatečně prozíraví uživatelé.

470
0
SDÍLET

Česká bankovní asociace počátkem tohoto měsíce zveřejnila průzkum, dle kterého pouze 40 % Čechů bere v úvahu hrozby číhající na internetu. Opomíjí především ochranu svých osobních údajů a pravidelnou obměnu hesel ke svým účtům a platebním kartám. Mnohdy si Češi neuvědomují, že napadnutelné informační technologie jsou dnes součástí i každodenních spotřebičů, u kterých by selhání vlivem hackerského útoku nečekali. Cílem útoku se tak může stát například i lednička.

Trestná činnost ve virtuálním prostoru bují . Zatímco v roce 2011 Policie šetřila 1502 těchto trestných činů, v roce 2018 jich bylo 6815. Bezpečné užívání internetu, mobilního telefonu a ochrana osobních údajů v digitálním prostředí stále Čechům příliš mnoho neříká. Index kyberbezpečnosti ČBA v letošním roce dosáhl na 65 bodů ze 100, což je ale zatím vůbec nejlepší výsledek za posledních pět let.

Chování Čechů se v průběhu let příliš nemění, i když dochází ke zlepšení v oblasti aktualizace zabezpečení a změn hesel v počítači. Všichni bez výjimky by však měli dodržovat alespoň tři zásadní pravidla. Tím prvním je mít všechna zařízení, a tedy i mobilní telefony, řádně zabezpečená kvalitním a aktualizovaným antivirovým programem. Zadruhé je potřeba mít silná hesla a pravidelně je měnit – ať už ta od zařízení, účtů ale třeba i od karet. A zatřetí je nutné být na internetu stále v pozoru. Znamená to například neotevírat podezřelé e-maily a přílohy od neznámých adresátů, nestahovat pochybné aplikace, neregistrovat se na podezřelých a neznámých webových stránkách a pravidelně si kontrolovat výpisy z účtu,“ upozorňuje Tomáš Hládek, poradce ČBA pro kyberbezpečnost.

Dušan Navrátil z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost v této souvislosti varoval před internetem věcí (IoT). „Útočit dnes může lednička, kávovar i plynoměr,“ řekl s tím, že daleko větším problémem jsou pak útoky na řízení technologických procesů. Takzvané SCADA systémy (obvykle je to software, který z centrálního pracoviště monitoruje průmyslová a jiná technická zařízení a procesy a umožňuje jejich ovládání) jsou často zastaralé, a když se připojí na internet, může to být zásadní problém. Takto se v Německu udál útok na vysokou pec, která zatuhla. V horších scénářích mohou figurovat například přehrady. Podle Navrátila dnes nejsou hackeři „geekové“ v mikinách, ale hackerství se stává velkým byznysem. „Nástroje se upgradují jako operační systémy, platí se bitcoinem,“ dodal.

Nové hrozby hlavně v oblasti chytré domácnosti by do budoucna měly zvažovat i pojišťovny, v Česku je však využívání těchto technologií stále marginální záležitostí.