Zaměstnanci před Vánocemi „proflákali“ skoro dvě hodiny denně

Konec roku se blíží a pracovní morálka tradičně upadá, alespoň tak hovoří analýza IT společnosti truconneXion. Ve smyslu jejích nezpochybnitelných výsledků, tedy, že nikdo už na práci ani nemá náladu, nám tedy snad odpustíte její zveřejnění.

457
0
SDÍLET

Zdá se, že na produktivitě zaměstnanců firmy každoročně nejvíce tratí v prosinci. Stejně jako v předchozích letech i letos dochází k masivnímu zneužívání pracovního času a poklesu pracovního výkonu ve všech kancelářských profesích: tedy tam, kde mají zaměstnanci přístup k počítači a internetu.

Letos během pracovních dnů adventu vzrostla na pracovišti míra zneužívání pracovního času meziročně o 5 minut na 113 minut denně.

Účet za předvánoční zneužívání pracovního času je často závratný. „Během adventu zaměstnanci na pracovišti tráví denně téměř dvě hodiny soukromými aktivitami. V přepočtu na jednoho pracovníka to zaměstnavatele stojí rekordních 7 901 Kč. To je o 678 Kč více než loni. On-line nákupy letos drtivě vedou, zejména muži do kamenného obchodu letos prostě nepůjdou,“ shrnuje Martin Hnízdil, manažer společnosti, která za vtipnou analýzou stojí.

Letošní rok je ale s velkou pravděpodobností posledním ve znamení bezuzdného flákání, kterému nahrává rekordně nízká nezaměstnanost. Doposud zaměstnavatelé před prohřešky zaměstnanců zavírali oči.

„Jsou vidět obavy z propadu růstu ekonomiky, proto se řada firem začíná připravovat na hubenější léta a možné propouštění. Začínají více sledovat efektivitu práce a hledají prostor pro úspory. Pokud se budou muset rozhodnout, koho v budoucnu propustit, notoričtí flákači mohou očekávat výpověď mezi prvními. Jejich práci může nahradit nějaká forma umělé inteligence (strojového učení). Namísto platby za nevýkonného pracovníka budou firmy raději investovat do nových technologií, které jeho práci naprosto nahradí,“ uzavírá.