Office hacks, které ve vás probudí dřímající produktivitu

Hromadící se e-maily, nové příspěvky na sociálních médiích a hluční kolegové – to všechno jsou faktory, se kterými jde produktivita rapidně dolů.

368
0
SDÍLET

Pokud se i vy potýkáte se sníženou výkonností a své pracovní nasazení byste chtěli trošku pozvednout, máme pro vás pětici office hacků, které vám pomohou zlepšit pracovní morálku. Na pomoc jsme si vzali i pár statistik.

Každou hodinu se projděte

Taky vás za celý den sezení v práci všechno bolí? Není divu. Z lékařských reportů se dozvídáme, že dlouhodobé sezení nejen způsobuje bolesti v oblasti zad a krku, ale také zvyšuje krevní tlak a riziko srdečních chorob. Proto pro vás asi nebude překvapení, že v této nepříjemné (někdy bolestivé) pozici není podávání dobrých výkonů tak samozřejmé.

Řešení je nasnadě. Jedna studie z roku 2011 ukázala, že u osob, které při práci používají stoly na stání, se bolesti zad a krku snížily až o 54 %. Jestliže však nemáte příležitost pořídit si tuto zdravější alternativu, zkuste se každou hodinu na pár minut postavit, popřípadě se lehce projít a protáhnout.

Dělejte si pravidelné přestávky

Mnoho pracovišť dnes již umožňuje zaměstnancům spravovat si své vlastní rozvrhy a nastavit si přestávky podle svého gusta, zvlášť pokud dosahují očekávaných výsledků. Bohužel to někdy může znamenat i to, že si zaměstnanci nakonec přestávky nebudou dělat vůbec. A pokud si myslíte, že toto rozhodnutí bude mít pozitivní dopad na růst produktivity, tak jste na omylu.

Časoměřící aplikace DeskTime zjistila, že 10 % nejproduktivnějších zaměstnanců pracuje průměrně 52 minut, po kterých následuje sedmnácti minutová pauza. Pokud tedy máte možnost více regulovat svůj pracovní rozvrh nebo jste svým vlastním šéfem, nezapomeňte si dělat pravidelné přestávky – uvidíte, jak vaše produktivita vystřelí nahoru.

Kupte si rostlinu

Plánujete si do kanceláře pořídit rostlinu? Vzhůru do toho – nejenom, že zeleň v pracovním prostoru vypadá skvěle, ale také má blahodárné účinky na náš psychický a fyzický stav. Studie University of Exeter ve skutečnosti zjistila, že rostliny zlepšují koncentraci a zapojení zaměstnanců do jejich práce, a díky tomu mohou zvýšit produktivitu zaměstnanců až o 45 %. Není divu, že dnes tolik frčí zelené kanceláře!

Naplánujte si čas pro e-maily

Odhaduje se, že v práci strávíme více než 2 hodiny řešením příchozích e-mailů. Co je však více znepokojivé je fakt, že pokaždé když se musíme vrátit k práci, kterou jsme předtím započali, potřebujeme asi 23 minut a 15 sekund, než se začneme znovu plně soustředit – a to je časová ztráta, kterou si ne každý může dovolit. Pokud je to možné, zkuste si vyhradit část pracovního dne na to, abyste odpověděli na všechny doručené zprávy. Budete překvapeni, jak moc času vám to ve výsledku ušetří.

Experimentujte se zvukem

Někdo hudbu v práci miluje, někdo nesnáší. Jedna anglická studie prokázala, že 88 % pracovníků bylo při poslechu hudby preciznější a produktivnější až o 58 %, zatímco u jiné studie vyšlo najevo, že hudba posílila spolupráci mezi zaměstnanci. Pokud se i vy chcete přesvědčit o účinku hudby na produktivitu, vyzkoušejte lehce experimentovat s úpravou hlasitosti, žánrem nebo rytmem a pak vyhodnotit, zda se vám přitom pracuje lépe. Jestliže nechcete být rušeni textem písní, vsaďte na podkresovou hudbu, která vám bude hrát na pozadí.

Každý z nás má nějaké fígle, jak si v práci udržet vysokou pracovní morálku a podávat kvalitní výkony. Pokud vám už všechny finty došly, nechte se inspirovat těmito tipy, které vycházejí z nejnovějších zahraničních statistik.

Autor textu: Petra Pruden