Konec podpory systémů Windows Server 2008 jako příležitost

Ke 14. lednu 2020 skončila rozšířená podpora nejen Windows 7, ale také serverových operačních systémů Windows Server 2008 a Windows Server 2008 R2. Co znamená konec jejich podpory ze strany Microsoftu a jaké přináší výzvy a příležitosti?

570
0
SDÍLET

Ke 14. lednu 2020 skončila rozšířená podpora nejen Windows 7, ale také serverových operačních systémů Windows Server 2008 a Windows Server 2008 R2. Tyto operační systémy mají podle průzkumu společnosti Spiceworks téměř stejný podíl na trhu jako Server 2012, Server 2003 a non-redhatové linuxové systémy dohromady. Podle odhadů Dockeru pak na Serveru 2008 R2 a starších běží až 70 % všech podnikových aplikací. Co tedy znamená konec podpory ze strany Microsoftu a jaké přináší výzvy a příležitosti?

Společnost Microsoft obvykle rozděluje podporu operačních systémů na dvě období – jde o tzv. mainstreamovou podporu a rozšířenou, nebo také prodlouženou podporu. Mainstreamová podpora trvá typicky pět let od vydání systému. Během této doby Microsoft pravidelně vydává updaty, vylepšuje funkce, design, dodává opravy a bezpečnostní patche. Pro operační systémy Windows Server 2008 a Server 2008 R2 skončila tato úroveň podpory 13. ledna 2015. Během dalších pěti let dostávaly serverové systémy bezpečnostní updaty a opravné patche v rámci tzv. rozšířené podpory. A právě ta definitivně skončila 14. ledna 2020.

Konec rozšířené podpory jako bezpečnostní riziko

Během trvání rozšířené podpory nedochází už sice k žádným inovacím a nedodávají se nové funkce, ale vycházejí bezpečnostní updaty, které zaručují, že je používání systému bezpečné. S koncem rozšířené podpory se tak systém ocitl nechráněn proti novým a dosud neodhaleným typům zranitelností. Nepodporovaný operační systém se tudíž ve firemním prostředí stává obrovským rizikem a slabým místem. Že se tuto situaci nevyplatí bagatelizovat, ukázal v roce 2017 nechvalně proslulý ransomware WannaCry, který využíval zranitelnosti ve stále používaném, avšak od roku 2014 nepodporovaném operačním systému Windows XP. Škody se vyšplhaly celosvětově na čtyři miliardy dolarů.

Masivně se ve stejné době rozšířil také botnet Smominru, který průměrně infikoval 4 700 počítačů denně – až 85 % infekcí přitom zasáhlo neupdatovaná zařízení, na kterých běžely Windows 7 a Windows Server 2008. Jak by vypadala situace teď, když se všechna zařízení s těmito operačními systémy ocitla nechráněna? Obavy jsou rozhodně namístě a bezpečnost je rozhodně ten nejpádnější důvod, proč situaci rychle řešit a přechod na nový operační systém neoddalovat.

Dvanáct let starý systém

Dalším argumentem, který dokládá nutnost upgradu, je doba vzniku Serveru 2008. V dnešní době jsou jeho funkce nedostatečné a není schopen adekvátně reagovat na nároky moderních aplikací a současných IT prostředí, kde sílí trendy softwarově definovaných sítí a hyperkonvergované infrastruktury, na které není Windows Server 2008 zkrátka uzpůsobený.

Náročná je také údržba a opravy hardwaru, které mohou celkové náklady na vlastnictví znásobit. Vysoké režijní náklady jsou v kombinaci s nízkou výkonností a častou nekompatibilitou s řadou nových podnikových aplikací v mnoha firmách překážkou na cestě k modernizaci celého IT prostředí.

Jak řešit konec podpory systému Windows Server 2008

Ideálním řešením, které zajistí bezpečnost i technologický rozvoj a připravenost na aktuální požadavky a nároky moderních aplikací, je přechod na nový operační systém (z dlouhodobého hlediska připadá v úvahu Server 2016 nebo 2019). Další možnost skýtá migrace do cloudu. Obě varianty i jejich případná kombinace mají svá úskalí a své výhody.

Pokud zákazníci ze závažných důvodů nechtějí nebo nemohou přejít na nový systém, mají možnost zakoupit prodlouženou podporu na Windows Server 2008. Cena ale již v prvním roce odpovídá ceně za nákup nového systému, takže se jedná o relativně nouzové řešení.

Přechod ze Serveru 2008 na Server 2019

V případě zachování on-premise řešení bude řada firem řešit přechod na na Server 2019.

Jednou z cest je upgrade na stávajícím hardwaru – zde je však nutné zohlednit, že je nelze upgradovat ze Serveru 2008 přímo na 2019, ale je nutný mezikrok v podobě upgradu na Server 2012 v případě, že bude prováděn in-place upgrade (tedy není prováděna čistá instalace). Samozřejmě vyvstává otázka, proč nezůstat tedy u Serveru 2012. Důvodem je zejména konec podpory tohoto systému, který byl stanoven na rok 2023, což není tak vzdálené datum, jak by se mohlo zdát. Je nutné brát v potaz také to, že není možné upgradovat 32bitovou architekturu na 64bitovou a je zapotřebí, aby byly oba systémy ve stejné jazykové mutaci. Rovněž nelze přecházet ze základní Core instalace přímo na GUI ve vyšší verzi Serveru – lze však po upgradu na Server 2012 přepnout na Full Desktop, což je nutný krok, pokud chcete používat i v Serveru 2016 Full Desktop.

In-place upgrade však dává smysl jen v určitých případech, kdy je hardware na takové úrovni nebo je dostatečně flexibilní, aby mohl provozovat novější systém. Je také namístě myslet na náklady spojené s downtimem během upgradu, které mohou být citelné zejména u menších společností, kde jeden server odbavuje řadu funkcí napříč celou organizací.

Nový systém, nový server

Zavedení systému Windows Server 2019 přinese inovace a nové možnosti, integrované zabezpečení a podporu kontejnerů. Přechod na nový systém je zároveň ideální příležitostí pro nasazení nového hardwaru, který zaručí hladký a bezproblémový provoz. To může být katalyzátorem rozsáhlé modernizace a celkového upgradu firemního IT.

Cloud, hybridní řešení, Windows Server 2019

Microsoft nabízí také migraci stávajícího on-premise řešení se systémem Windows Server 2008 do prostředí Azure, kde je možné pokračovat v provozu na VM. Díky tomuto řešení dostanou zákazníci možnost provozovat dál Windows Server 2008 a 2008 R2 včetně kritických a bezpečnostních updatů bez poplatků navíc v bezpečném prostředí Azuru po dobu dalších tří let.

Aktuálním trendem jsou také hybridní cloudy – kombinace on-premise a cloudového řešení. Těmto účelům je uzpůsoben systém Windows Server 2019, díky kterému lze prostředí systému Windows Server snadno propojit s novými cloudovými službami. Do stávajících infrastruktur a aplikací je možné snadno integrovat Azure Backup, Disaster Recovery, Azure File Sync a další. Díky systému Windows Admin Center lze prostřednictvím grafického rozhraní snadno spravovat obojí – cloudové i on-premise prostředí.

Jaký zvolit přístup

Konec podpory systému Windows Server 2008 bude mít na mnoho firem zásadní dopad. Je zapotřebí důkladně analyzovat prostředí – tedy nejen počet nainstalovaných instancí, ale také je nutné znát všechny aplikace, služby a zdroje s nimi spojené. Konec podpory systému Windows Server 2008 je tak příležitost pro integrátory a prodejce, kteří mají skvělou možnost pomoci mnoha firmám nastartovat dlouho odkládanou, ale v tuto chvíli nezbytnou transformaci a modernizaci celé IT infrastruktury.

Z finančního pohledu je nákup operačního systému Windows Server společně s hardwarem nejvýhodnějším řešením. Zákazníci potřebují i přístupové licence (tzv. CAL licence) a z pohledu resellera je společné dodání hardwaru i softwaru možností, jak zákazníkovi nabídnout kompletní řešení.

Autor textu: Michala Benešovská