Výdaje na cloudová (video)konferenční řešení letos vzrostou o čtvrtinu

Omezení způsobená pandemií koronaviru a zvýšenou nutností pracovat na dálku podle Gartneru v letošním roce zvýší poptávku koncových zákazníků po cloudově založených webových konferenčních řešeních téměř o 25 %.

507
0
SDÍLET

Ačkoli největší nárůst poptávky po cloudově založených webových konferenčních řešeních zaznamenají poskytovatelé letos, zůstane tento efekt patrný i v průběhu roku 2021, protože využívání webových konferenčních řešení se bude postupem času stávat stále běžnější.

Zatímco v loňském roce činily výdaje koncových zákazníků na cloudová konferenční řešení asi 3,3 miliardy USD, v letošním roce by se měly podle Gartneru vyšplhat až na 4,1 miliardy USD. Po cloudových telefonních službách jde o druhou nejrychleji rostoucí produktovou kategorii z trhu sjednocené komunikace (unified communications). Tržby ze služeb pro cloudovou telefonii by měly letos činit až 16,8 miliardy USD.

Trh sjednocené komunikace jako celek by však měl letos paradoxně v tržbách podle Gartneru o necelá tři procenta klesnout.

V roce 2024 budou podle Gartneru osobní setkání tvořit jen okolo čtvrtiny firemních meetingů, zatímco přes pandemií to bylo asi 60 %. Důsledkem toho bude logicky rostoucí poptávka po pohodlných a intuitivních konferenčních řešeních a dalších nástrojích pro vzdálenou spolupráci.

Cloudová telefonie na vzestupu

V roce 2020 a později budeme výrazně vnímat trend přechodu ze stávajících telefonních platforem směrem ke cloudovým řešením. Ta se stanou pro podniky prioritou.

Nicméně ještě nějakou dobu bude podle Gartneru trvat, než si firmy plně uvědomí výhody takto koncipovaných služeb včetně možnosti postupného rozšiřování funkcí nebo provázání s dalšími systémy. Pro letošní rok tak analytici Gartneru předpokládají růst IP cloudové telefonie o 8,9 % a pro příští rok o 17,8 %.