Soud uznal evropským státům více pravomocí k regulaci technologických firem

Dle rozhodnutí evropského soudního dvora má každý stát právo nastavit vlastní zákonné meze pro nakládání s daty uživatelů dle svých měřítek.

180
0
SDÍLET

Evropská unie utahuje otěže velkým technologickým gigantům jako je Google, Facebook, Twitter nebo Apple. Díky poslednímu rozhodnutí Evropského soudu mají nyní členské státy EU více pravomocí a nástrojů k regulaci těchto nadnárodních firem.

Dle rozhodnutí má každý stát právo nastavit vlastní zákonné meze a regule dle svých měřítek. To se týká jak dlouhodobě diskutovaného zdanění technologických firem, tak způsobu, jakým tyto organizace nakládají s daty uživatelů.

Velké množství technologických společností má svou evropskou centrálu na území Irské republiky, kde využívají benefitů tamnější liberální finanční politiky. To jim dovoluje nakládat s daty uživatelů z různých zemí světa podle irských zákonů podřízeným evropskému GDPR. Ostatní země se cítí znevýhodněny a požadují, aby ony samy měly právo nakládat s daty svých občanů dle vlastních zákonů.

Problémem však není jen správa dat, ale i spolupráce že strany irských úřadů. Zástupci kontrolních institucí sedmadvacítky v nedávné minulosti kritizovali irské úřady za jejich laxní a neefektivní spolupráci. Kritici tohoto rozhodnutí však upozorňují na to, že tímto vzniká prostor pro zneužití dat uživatelů ze strany méně demokraticky smýšlejících evropských vlád.