Intel vybuduje rozsáhlou „megalaboratoř“ pro testování nových technologií chlazení

136
0
SDÍLET

Společnost Intel se chystá investovat 700 milionů dolarů do nové „megalaboratoře“ zaměřené na budování technologie ponorného kapalinového chlazení nové generace.

Zdroj: Intel

Budova o rozloze 200 000 metrů čtverečních se začne stavět ještě letos v areálu společnosti Jones Farm v Hillsboro ve státě Oregon a její otevření se očekává koncem roku 2023.  Ponorné chlazení umožňuje ponořit servery a další počítačové komponenty do dielektrické kapaliny, díky čemuž není nutné používat nákladnou klimatizaci datových center.

Co bude laboratoř dělat?

Kromě ponorného chlazení bude laboratoř provádět také výzkum efektivity využití vody a zpětného získávání a opětovného využití tepla.

Kromě toho společnost Intel uvedla, že laboratoř bude pracovat na kvalifikaci, testování a umožnění využití portfolia produktů Intel pro datová centra a dedikovaný hosting, včetně procesorů Intel Xeon, Intel Optane, síťových rozhraní a přepínačů, FPGA Intel Agilex, architektury Xe, akcelerátorů Habana a dalších budoucích produktů ve vývoji.

V nové laboratoři bude také umístěna „plejáda pokročilých technologií“, v níž budou moci zákazníci a partneři pozorovat a testovat produkty Intel v různých prostředích datových center.

Kromě toho společnost Intel také zveřejnila řešení a referenční návrh ponorného kapalinového chlazení, které je otevřeným duševním vlastnictvím (open IP).

Zdroj: Intel

Společnost Intel uvedla, že tento návrh umožní partnerům urychlit zavádění řešení Intelu v reakci na trend zvyšování hustoty napájení datových center.

Počáteční řešení a ověření konceptu bude dokončeno ve spolupráci s tchajwanskou pobočkou Intelu a postupně implementováno v celém tchajwanském ekosystému, přičemž se plánuje jeho globální rozšíření.

Datová centra představují přibližně 1 % celosvětové poptávky po elektřině a podle vlastních statistik společnosti Intel se podílejí na celosvětových emisích uhlíku přibližně 0,3 %.

Podle prognóz datové a analytické společnosti GlobalData, poháněné růstem během pandemie covid-19, budou tržby datových center do konce desetiletí údajně atakovat hranici 948 miliard dolarů.

Tyto snahy navazují na dříve oznámený závazek společnosti Intel spolupracovat se zákazníky a průmyslovými partnery na vytváření udržitelnějších technologických řešení. Výzkum a vývoj těchto nových technologií může zásadně změnit způsob, jakým jsou datová centra budována a provozována.

Zdroj: Techradar.com, Intel.com