Král je mrtev, ať žije král! Microsoft Edge je po ukončení Exploreru konečně na vzestupu

694
0
SDÍLET

Internet Explorer začátkem tohoto roku po 27 letech služby definitivně dosloužil, což reflektuje snahy Microsoftu poskytovat modernější a spolehlivější software. Pomyslné žezlo po někdejším prohlížeči č. 1 převzal Edge, prohlížeč, který Microsoft prosazuje již delší dobu. A jak se zdá, ukončení Exploreru novějšímu prohlížeči výrazně pomohlo.

Nové údaje tvrdí, že po odchodu Internet Exploreru do křemíkového nebe přibližně jeden z deseti uživatelů internetu používá Microsoft Edge.

Nejnovější údaje Statcounter ukazují, že Edge dosáhl v červnu 2022 podílu 10,62 % na celosvětovém trhu, čímž předstihl Safari od společnosti Apple a dostal se na druhé místo mezi prohlížeči pro stolní počítače.

K prvnímu místu má však ještě daleko – stále vede Google Chrome s 66,93% podílem na trhu.

Edge vs. Chrome

V květnu si Edge polepšil o 0,52 %, což je překvapivě velký skok, který může být způsoben odchodem Internet Exploreru ze scény.

Pozdější údaje za červenec ukázaly mírný nárůst u prohlížeče Edge – na 10,86 % – zatímco Chrome klesl o 0,79 %. Safari zůstalo poměrně stabilní a představuje necelých 9 % všech uživatelů internetu na stolních počítačích.

Edge zažívá o něco úspěšnějších 12 měsíců zejména ve Velké Británii, kde se v průběhu roku zvýšil podíl z 13,73 % na 19,01 %.

Navzdory rostoucí popularitě se Edge nezmiňuje mezi prohlížeči pro mobilní zařízení a tablety, kde Chrome tvoří 65,16 %, resp. 48,32 %, a Safari zůstává v obou případech bezpečně na druhé pozici.

Microsoft do prohlížeče Edge sune velké množství aktualizací, zatímco u Internet Exploreru polevil, včetně přepracovaného příkazového řádku, který usnadňuje otevírání nových karet a webových aplikací.

Technologický gigant také přepracoval způsob, jakým jeho prohlížeč pracuje s mezipamětí, s jasným záměrem urychlit akce snížením využití procesoru – což by mělo být znatelnější na méně výkonných strojích.

Zdroj: Techradar.com