Laser jako zbraň? Sci-fi se stává realitou

V mnohých vědecko-fantastických filmech a seriálech se laser využívá jako zbraň. Nejznámější zbraní tohoto druhu byla pravděpodobně Hvězda smrti z Hvězdných válek. Nyní by se mohl laser ve zbraň skutečně proměnit. A to jen díky australským vědcům z Macquarie University.

1624
0
SDÍLET

Rozhodně nejde o zbraň, která by disponovala silou, která se interpretuje ve filmech. Nicméně něco podobného již je možné. Vědci vyvinuli technologii, která za použití diamantu z několika laserových paprsků skládá jeden mnohem silnější. Klíčem bylo vložení čistého diamantu na místo, kde se jednotlivé paprsky sbíhají. Vědci tak využili jednu z vlastností krystalu, která vysílá světlo konkrétním směrem. Diamant také velmi dobře uvolňuje přebytečné teplo. To je zapotřebí právě v tomto případě, kdy se spousta laserů soustřeďuje na malém prostoru.

Kde by se tato technologie dala použít?

Rozhodně nepůjde o tak silné lasery, které by dokázaly zničit planetu, ale armáda pro ně využití najde. Tyto velmi výkonné a silné lasery dokáží zničit například drony či střely dlouhého doletu, což normálně vyžaduje souvislý laserový paprsek. Samozřejmě jsou i mírumilovnější způsoby užití. Laser by mohl pomáhat například při vesmírných misích nebo v průmyslu. Tam mají lasery své limity, protože při navýšení síly paprsku dochází k přehřívání. Tento problém nyní odpadne.