Téměř polovina IT profesionálů se domnívá, že umělá inteligence představuje pro lidstvo hrozbu

188
0
SDÍLET

Umělá inteligence (AI) je nám blíž než kdykoli předtím. Tato technologie se prosazuje nejen mezi podniky, které využívají AI k automatizaci úkolů a vytváření strategií kybernetické bezpečnosti, ale je trendem i mezi běžnými lidmi. Může však AI představovat hrozbu pro lidstvo?

Podle údajů prezentovaných týmem Atlas VPN se 49 % IT profesionálů domnívá, že inovace v oblasti AI představují pro lidstvo existenční hrozbu. Navzdory tomu mnoho dalších odborníků považuje AI spíše za společníka, který pomáhá s různými úkoly, než za budoucího nepřítele.

Údaje vycházejí ze zprávy The 2023 State of IT společnosti Spiceworks Ziff Davis o rozpočtech na IT a technologických trendech. V rámci výzkumu bylo v červnu 2022 dotazováno více než 1 400 IT profesionálů zastupujících společnosti v Severní Americe, Evropě, Asii a Latinské Americe, aby získali přehled o tom, jak organizace plánují investovat do technologií.

Téměř tři ze čtyř (74 %) IT profesionálů si myslí, že umělá inteligence zautomatizuje úkoly a umožní více času zaměřit se na strategické iniciativy. Díky automatizaci rutinních úkolů a pomoci při analýze velkého množství dat může technologie AI pomoci lidem ušetřit čas při práci na věcech vyžadujících lidskou interakci.

Přibližně dvě třetiny (67 %) IT profesionálů se domnívají, že AI bude v příštích letech kritickým prvkem jejich obchodní strategie. Tři z pěti (62 %) odborníků navíc očekávají, že v příštích pěti letech budou pracovat společně s inteligentními roboty nebo stroji.

Na druhou stranu se někteří odborníci domnívají, že AI může způsobit i škody, protože 55 % se domnívá, že AI způsobí velké problémy s ochranou osobních údajů. AI při zpracování využívá obrovské množství dat, z nichž některá mohou obsahovat citlivé osobní údaje. Některé z těchto údajů by mohly být na základě analýzy použity k identifikaci osoby.

Přibližně polovina IT odborníků se domnívá, že AI ohrozí pracovní místa v IT a že inovace v oblasti AI představují pro lidstvo existenční hrozbu. Nicméně většina odborníků očekává více pozitivních případů využití AI.

Mnoho podniků již využívá umělou inteligenci k mnoha různým úkolům. Používají tuto technologii k analýze souborů dat, předvídání chování zákazníků, simulaci lidského rozhodování a kategorizaci velkých a složitých objemů informací.

V příštích dvou letech plánuje 45 % IT profesionálů využívat AI pro analýzu dat. Dále 41 % odborníků uvažuje o využití AI pro automatizaci. Také v příštích letech bude AI využívána k odhalování a odvracení bezpečnostních narušení a podvodů ve 40 % dotázaných odborných společností.

Každý třetí (34 %) IT odborník plánuje využít AI pro strojové učení. Další třetina (31 %) odborníků se domnívá, že jejich společnost využije AI pro přenos a křížové porovnávání dat. Kromě toho 29 % odborníků vidí v příštích dvou letech pomoc AI při analýze webu a sociálních médií a při zpracování přirozeného jazyka.

Čtvrtina (25 %) IT odborníků bude AI využívat pro hluboké učení. Dále si 23 % odborníků myslí, že AI pomůže marketingovým týmům s personalizovanou reklamou a zasíláním zpráv. A konečně 19 % IT specialistů plánuje využít AI v robotice.

Dnešní AI může být pro podniky přínosem, protože jim usnadní různé úkoly. To však nezaručuje, že je vždy pozitivní. AI je nástroj s potenciálně škodlivými důsledky, pokud se používá v nesprávných rukou. Přesto se zdá nepravděpodobné, že by v blízké budoucnosti představovala pro lidstvo existenční hrozbu.

Zdroj: Atlas VPN