Virtuální realita jako mocný nástroj ve světě podnikání

Šetření nákladů, zvýšení efektivity – i tak to by se daly popsat výhody moderní technologie virtuální reality, která se těší velké oblibě v mnoha profesích oblastech. Pojďme si něco povědět o potenciálu této vychytávky ve čtyřech gigantických oborech!

1100
0
SDÍLET

Když se řekne virtuální realita, většině z nás se jistě vybaví herní průmysl spolu se simulací zbrusu nové reality a cestováním do jiných světů. Přestože si tato technologie získala v herním průmyslu své dominantní postavení, její potenciál byl do značné míry stále nevyužitý. Nyní, v roce 2019, můžeme být svědky neuvěřitelně pestré škály uplatnění, které zahrnuje nejrůznější sféry, a to včetně letectví, architektury, retailu nebo zdravotnictví, kde můžeme být svědky úžasných výsledků!

Letectví a účinné testování prototypů

Letectví patří ke gigantickým oborům, které mají v dnešní světě nenahraditelnou roli. S jeho výsadním postavením se však pojí i obrovské náklady, které letecké společnosti musejí platit za konstrukce a stavění nových prototypů. S tímto aspektem však může být dávno amen – technologie virtuální reality firmám umožňuje otestovat výkon, spolehlivost a funkčnost za jakýchkoliv podmínek, a to mnohem levněji, rychleji a bezpečněji.

Pokud zabrousíme přímo do praxe, dozvíme se, že významné společnosti, jako je Boeing a Airbus, využívají tuto technologii k navrhování a testování nových funkcí na běžné denní bázi. Již od roku 2007 používá Airbus speciální platformu VR k simulaci interiéru kabin, která následně umožňuje maximalizovat prostor uvnitř letadel, zvýšit pohodlí zákazníků a současně sledovat i další faktory, jako je údržba nebo bezpečnost. Miliony eur se tak ušetří pouze tím, že se eliminuje budování kompletních prototypů a dá se přednost vizualizaci pomocí virtuální reality.

Stavebnictví a barvitější prezentování vytvořených konstrukcí

Virtuální realita nachází své uplatnění i v oblasti stavebnictví. Papírové návrhy vystřídaly 3D grafické modely, které na určitou dobu plnily svou funkci na výbornou. Dnes už máme k dispozici jiné, lepší technologie, které umožňují architektům prezentovat návrhy svým klientům ve zbrusu novém světle. Platformy virtuální reality dokážou návrhům architekta vdechnout život a prezentovat je v tom nejvíce realistickém světle.

Výsledkem je nejen zvýšená atraktivita architektovy práce, ale také lepší příležitost pro zpětnou vazbu a případné změny. Benefity z využití virtuální reality však těží i samotní architekti, kteří díky stavebním plánům na platformě VR mohou popustit uzdu své fantazii a vytvořit grafické návrhy bez omezení.

Retail a zvýšení efektivity marketingu

Nesmíme zapomenout ani na oblast retailu, kde začíná mít virtuální realita stále větší význam. Její uplatnění má velký dopad zejména na spotřebitele, z nákupních příležitostí vykouzlí naprosto senzační zážitek. V dnešní době virtuální realita dokáže prezentovat výrobky způsobem, který zajišťuje zákazníkům tu nejlepší perspektivu a prostor na detailní prozkoumání. Příkladem je společnost Ikea, která v roce 2017 vytvořila originální aplikaci, pomocí které mohli zákazníci vidět, jak by vypadal vybraný kousek nábytku v jejich obýváku.

Virtuální prohlížení produktů v obchodě je však jen zlomek toho, co virtuální realita v této branži dokáže – své uplatnění nachází i v oblasti marketingu. Velice úspěšné jsou například brýle Yulio VR, které využívají princip tepelného mapování. Při nošení těchto brýlí lze okamžitě zjistit, u kterých produktů či reklam stráví zákazníci nejvíce času. Díky tomu se může stát tato moderní technologie užitečným zdrojem informací o chování zákazníků a funkčnosti reklamních triků, což může dnešní marketing posunout zase o krůček dál.

Zdravotnictví a bezpečné provádění operace

Ohromné výsledky má virtuální realita i v oblasti medicíny, kde umožňuje nováčkům a začínajícím lékařům bezpečný trénink bez rizik. Vzdělávání a praxe pomocí virtuální reality vytváří jedinečnou kombinaci, která je jako stvořená pro prvotní nácvik nebo testování nových postupů. V případě, že se cokoliv pokazí, stačí zmáčknout resetovací tlačítko a začít od začátku – díky tomu mohou být zdravotnické tréninky a školení stoprocentně efektivní.

Inspiraci z terénu můžeme vidět hned v několika různých oblastech. Příkladem může být dětská nemocnice v Los Angeles, ve které mohou lékaři podstoupit speciální školení pro efektivnější zvládání vysoce rizikových pediatrických traumat. Kromě toho byla technologie VR taktéž využita k simulaci operací, během kterých si mohli lékaři vyzkoušet operovat virtuálně vytvořeného pacienta ve spolupráci s virtuálními sestřičkami. Odborníci věří, že využití této technologie může prohloubit praxi lékařů a zdokonalit jejich znalosti a dovednosti.

Vzhledem k lepší dostupnosti a snižujícím se nákladům na pořízení je zřejmé, že virtuální realita se stane v budoucnu ještě populárnější, než je dosud – skvělé výsledky, univerzální uplatnění a efektivní využití její expanzi vřele podporují. V následujících letech se tak můžeme těšit na způsoby nové aplikace, které mohou radikálně změnit povahu a know-how nespočtu oborů!