V Yosemitském národním parku začínají monitorovat medvědy online

V jednom z největších přírodních parků v USA mají svůj domov stovky medvědů. Místní se je za pomoci GPS obojků snaží distancovat od lidí a jejich jídla. Kalifornský park tento týden spustil nový web, na němž lze najít jejich přibližnou polohu.

1387
0
SDÍLET

Web zobrazuje polohu s jistým časovým zpožděním. To by mělo medvědy ochránit především před zneužitím těchto stránek ať už milovníky zvířat či naopak lovci. Před spuštěním tohoto webu využívali konkrétní data o pohybu medvědů biologové. Pomáhala jim lépe pochopit návyky a nejrůznější vzorce v chování těchto divokých zvířat. Také jim data umožňovala medvědy v nejnavštěvovanějším americkém parku do jisté míry kontrolovat. Je důležité udržovat medvědy mimo rozvinuté oblasti, což zajišťuje právě jejich sledování.

Největším problémem bylo skladování potravy. Medvědi se totiž mohou velmi rychle stát nevítanými hosty při piknicích. Vůně potravy v nich potlačí strach z lidí a hlad v nich pak může podnítit agresivitu. Park následně také v parku umístil boxy, do nichž se ani medvědi nedostanou. Program monitorizace je důležitý hlavně, protože kvůli podobným incidentům klesl počet medvědů v parku z 1 584 z roku 1998 pod 100 v roce 2016.

Webové stránky se zobrazením sledovaných medvědů lze najít zde.